Трамп ја потврди смртта на ОМИЛЕНИОТ СИН на Осама бин Ладен

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потврди дека Хамза бин Ладен, кој важеше за омилен син на Осама бин Ладен, е убиен во антитерористичка акција која САД ја спроведе на подрачјето на Авганистан и Пакистан.

Веста за смртта на Хамза првпат беше објавена на 31 јули, но оттогаш немаше официјална потврда за тоа. Тој бил претставуван како наследник на Осама на чело на Ал Каеда, која пак е одговорна за терористичките напади во САД на 9 септември 2001.

Хамза се наоѓал на црната листа на обвинети за тероризам. Неговиот татко Осама е убиен во 2011, во операција на специјалните сили на САД на територија на Пакистан.

На чело на Ал Каеда оттогаш застана Ајман ал Завахири, но уште во тоа време се верувало дека еден ден Хамза бин Ладен ќе ја предводи организацијата.

Прочитајте и...  Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Прочитај повеќе

Ако не престане да биде политичка организација, Болсонаро се закани дека Бразил ќе го напушти СЗО

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Втор ден карантин за четири града, Филипче повика граѓаните да се придржуваат до мерките за заштита

Слободен печат

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Слободен печат

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат