Трамп им порача на Јапонците дека нема подобро време за инвестирање во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп ги охрабри јапонските бизнисмени да ги зголемат инвестициите во Америка и објасни дека ќе се позанимава со трговскиот дебаланс меѓу САД и Јапонија, како и дека ќе обезбеди праведност и реципроцитет.

Трамп пристигна во Јапонија денеска на голема церемонијална прослава, која треба да покаже постоење на силни врски меѓу Вашингтон и Токио, и покрај зголемените трговски тензии меѓу двете земји.

Тој се обрати на група бизнисмени, објаснувајќи им дека никогаш немало подобро време за инвестирање во САД.

Премиерот Шинѕо Абе ќе го прими Трамп на царскиот банкет.

САД се во скапа трговска војна со Кина, а странски медиуми наведуваат дека се „крчкаат” и тензии со Јапонија и со ЕУ.

Се очекува Трамп и Абе за време на самитот в понеделникот, да разговараат за трговија, но официјални лица се скептични за можноста за договор.

Прочитајте и...  Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Трамп ќе биде прв странски лидер, кој ќе биде приме од новиот јапонски цар Нарухито, кој го наследи тронот овој месец. Тој го цитираше Абе, велејќи дека тој е почесен гостин на Јапонија, „Има само еден почесен гостин”, истакна Трамп.

-Јас сум почесен гостин на најголемиот настан, кој тие го имаат во последните 200 години, додаде Трамп.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат