Трамп и понатаму тврди дека не кажал ништо „погрешно“ во разговорот со Зеленски

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека ништо лошо не направил во телефонскиот разговор со украинскиот колега Владимир Зеленски, а по кој во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес беше отворена процедура за негово отповикување од функцијата заради обвинувањата дека извршил притисок врз Украина да го истражи неговиот политички ривал.

На прес конференција на самитот на НАТО во Лондон тој ги критикуваше демократите во Претставничкиот дом кои ја водат истрагата за негово отповикување, пренесуваат британските медиуми.

-Ништо лошо не направив. Не осудувајте некого кога не прави ништо лошо – рече Трамп.

Тој повторно го правдаше својот разговор со украинскиот претседател, а истрагата за отповикување ја нарече „лов на вештерки”, обвинувајќи ги демократите дека три години се обидуваат да ја поништат неговата победа од 2016 година.

Прочитајте и...  Шпанија: Турист починал по пад од балкон и убил едно лице

-Тоа се прави само заради политички поени, ќе видат дали можат нешто да направат за 2020 година, бидејќи во спротивно ќе загубат – рече Трамп.

Прочитај повеќе

Ахмети за „Ди пресе”: Време е за премиер Албанец

МИА Агенција

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

МИА Агенција

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

МИА Агенција

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Два земјотреси во Кина

МИА Агенција

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Спасовски на Свечено собрание на ДПТ: Едно општество за сите и европска држава се сигурност за сите

МИА Агенција

Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

Слободен печат

Трамп првпат во јавност со заштитна маска

МИА Агенција

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

МИА Агенција