Трамп и натаму верува дека „рокетменот“ од Северна Кореја ќе ја заврши денуклеаризацијата

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека и натаму има доверба во севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун и изрази надеж дека тој ќе ја заврши денуклеаризацијата.

Трамп, исто така, оцени дека Ким сака да лансира ракети.

– Ким сака да лансира ракети. Зар не? Затоа и го викам рокетмен – изјави Трамп пред новинарите во Лондон, пред почетокот на НАТО Самитот.

Пјонгјанг денеска оцени дека САД се обидуваат да ги пролонгираат преговорите за нуклеарната програма на Северна Кореја поради претседателските избори следната година.

Заменикот министер за надворешни работи на Северна Кореја Ри Те Сонг истакна дека се ближи крајот на годината, со што се означува крајот на периодот кој таа земја го одреди за САД, пренесува државната КЦНА. Тој рече дека целосно зависи од Вашингтон кој божиќен подарок ќе го изберат.

Прочитајте и...  Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

– Досегашните чекори на Вашингтон не се ништо друго освен будалест трик осмислен за да ја задржи Демократска Народна Република Кореја во дијалог, со цел тоа да го искористи за политичката ситуација и изборите во САД, оцени севернокорејскиот заменик министер.

Јужнокорејските медиуми оваа изјава ја оценија како прикриена закана дека Пјонгјанг би можел да го укине мораториумот на нуклеарни проби и тестирања на проектили со долг дострел.

Преговорите запреја по неуспешниот обид на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во февруари во Виетнам.

Двете страни не успеаја да се договорат за следниот чекор кон ублажување на тензиите и Северна Кореја оттогаш лансираше повеќе проектили со кус дострел во море.

Прочитајте и...  Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Прочитај повеќе

Ахмети за „Ди пресе”: Време е за премиер Албанец

МИА Агенција

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

МИА Агенција

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

МИА Агенција

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Два земјотреси во Кина

МИА Агенција

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Спасовски на Свечено собрание на ДПТ: Едно општество за сите и европска држава се сигурност за сите

МИА Агенција

Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

Слободен печат

Трамп првпат во јавност со заштитна маска

МИА Агенција

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

МИА Агенција