Трамп и Ердоган телефонски разговарале за ситуацијата во Сирија – Слободен печат
ВестиПланета

Трамп и Ердоган телефонски разговарале за ситуацијата во Сирија

Трамп изјавил дека Ердоган му рекол дека имало „помалку" снајперски и минофрлачки оган во североисточна Сирија, и покрај прекинот на огнот.

Американскиот претседател Доналд Трамп разговараше телефонски со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

Трамп изјавил дека Ердоган му рекол дека имало „помалку” снајперски и минофрлачки оган во североисточна Сирија, и покрај прекинот на огнот, но дека тоа брзо завршило.

„Ердоган многу сака прекинот на огнот или паузата да функционира“, напиша Трамп на Твитер.

Тој додаде дека курдските борци во тоа подрачје, исто така, сакаат прекинот на огнот да функционира.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close