Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека амбасадорот Ричард Гренел ќе остане специјален пратеник за дијалогот меѓу Белград и Приштина, оценувајќи дека тој „многу добро“ ја врши таа работа.

Трамп тоа го изјавил за Глас на Америка одговарајќи на прашањето како Гренел ќе врши три работи одеднаш: амбасадор во Германија, вршител на должноста шеф на националните разузнавачки служби и специјален пратеник за Белград и Приштина.

– Амбасадорот ќе продолжи да ја врши таа работа, бидејќи многу добро го прави тоа. Добро ги знае функционерите, направи фантастична работа во двете земји, рекол Трамп.

Тој нагласил дека Гренел ја има неговата „целосна доверба“ и постигнува „неверојатни договори“.

Трамп разговарал со новинарите пред да замине на пат кон Индија.

Прочитајте и...  Варга: Епидемијата на коронавирусот е единствен предизвик за ЕУ

Прочитај повеќе

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат

Русите навалија на ѓумбир: Веруваат дека овој суперзачин може да ги заштити од коронавирусот

Слободен печат

Светска банка одобри 1,9 милијарди американски долари за надминување на последиците од пандемијата

Слободен печат

И покрај коронавирусот расте бројот на резервации на крузерите за крстарење во 2021 година

Слободен печат

Над 6,6 милиони Американци во една недела останаа без работа – коронавирусот удри врз економијата

Слободен печат

Заев: Очекувам банките да ги намалат каматите на кредитите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во светот веќе има над еден милион заболени од коронавирусот

Слободен печат

Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Слободен печат

Се затвори фабрика во Прилеп: Вработен бил во контакт со лице позитивно на коронавирус

Слободен печат

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција