Трамп го укина посебниот статус на Хонгконг

Трамп додаде дека неговата извршна наредба ќе стави крај на повластениот третман за Хонгконг.

Американскиот претседател Доналд Трамп ја потпиша извршната наредба со која се прекинува специјалниот третман на Хонг Конг, откако Кина го донесе новиот контроверзен Закон за национална безбедност, пренесува Би-Би-Си.

-Хонг Конг сега ќе биде третиран исто како и континенталниот дел на Кина, рече Трамп.

Покрај тоа, тој го потпиша и Законот за воведување санкции за кинеските службеници кои ги прекршуваат правата во Хонгконг, а Кина на ова порача дека соодветно ќе одговори.

Хонгконг досега уживаше во уникатната слобода што не се гледаше во Кина, но многу граѓани стравуваат дека новиот закон за безбедност, што беше наметнат од Пекинг, ќе ја поткопа оваа слобода.

Трамп додаде дека неговата извршна наредба ќе стави крај на повластениот третман за Хонгконг.

Прочитајте и...  Фејсбук отстрани повеќе од седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

-Нема посебни придобивки, нема посебен економски третман и нема извоз на специјални технологии, вели Трамп, кој уште во мај за првпат го најави ваков чекор.

Тој, исто така, им рече на новинарите дека го потпишал Законот за автономијата на Хонгконг, што американскиот Конгрес едногласно го донесе претходно оваа недела.

-Овој закон на мојата администрација и дава моќни нови алатки за одговорно работење на поединците и субјектите вклучени во гасењето на слободата на Хонгконг, рече Трамп на прес-конференција, додавајќи дека тој не планира да разговара со кинескиот претседател Си Џинпинг.

Прочитај повеќе

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

СП.

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Пендаровски му го врачува мандатот за Влада на Заев

Слободен печат

Без струја утре жителите на општините Сопиште, Бутел и Центар

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турскиот брод „Оруч Рејс” излезе од грчкиот континентален гребен, но повторно се враќа назад

Слободен печат

КСС: Инспекторите да ги засилат контролите на спроведувањето на мерките за заштита од Ковид-19

МИА Агенција

Скопјанец обвинет за непочитување на здравствените мерки при организација на фудбалски турнир

МИА Агенција

Нашата струја е најевтина, ама за нас е скапа

Фејсбук лансира платформа за американските гласачи полесно да ги следат предизборните активности

Слободен печат

Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин „Евзони“

МИА Агенција