Трамп ги продолжи санкциите против Кремљ

Санкциите се однесуваат на низа руски официјални лица и високи бизнисмени, повеќе компании, и раководствата на самопрогласените републики „ДНР” и „ЛНР”.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп ги продолжи санкциите кон Русија поради конфликтот во Украина за уште 12 месеци. Мерките против Москва ќе бидат во сила до 6 март 2021 година.

Од Белата куќа oбјавија дека акциите и политиките на Русија во Украина, како што е наведено во американските укази за санкциите, претставуваат опасност за националната безбедност и надворешната политика на САД.

Санкциите се однесуваат на низа руски официјални лица и високи бизнисмени, повеќе компании, и раководствата на самопрогласените републики „ДНР” и „ЛНР”.

Првпат беа воведени од претходникот на Трамп, Барак Обама, пролетта 2014 година, и оттогаш еднаш годишно автоматски се продолжуваат на 12 месеци, ако претседателот на САД не информира за обратното во тек на 90 денови, до означената дата за екстензија на пакетот мерки.

Прочитајте и...  Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Во акциите на Русија во Украина Вашингтон гледа поткопување на демократските процеси и институции од страна на руските власти, и газање на суверенитетот и независноста на земјата.

Москва постојано ги негира обвиненијата дека врши агресија во однос на Киев и дека воено ги помага сепаратистите во регионот Донбас.

Прочитај повеќе

Борисов: Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето

Слободен печат

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат

Кина со повеќе посериозни мерки планира да ја заживее економијата

Слободен печат

Економскиот совет одржа втор состанок, се разгледувал дополнителен пакет на мерки

Слободен печат

Австрија додека трае епидемијата нема да прифаќа барања за азил на своите граници

Слободен печат

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен печат

Кучињата прошетани, полицискиот час може да почне (ФОТО)