Трамп бара повеќе пари од Јужна Кореја за заштита

Американскот претседател Доналд Трамп потврди дека Јужна Кореја се согласила да им плати на САД „многу повеќе” за заштита од Северна Кореја. На Твитер Трамп напиша дека почнале разговори за зголемување на исплатата.

„САД со децении биле платени многу малку”, напиша Трамп. Тој додава дека лани „Јужна Кореја платила 990 милиони долари”.

Пред половина година Сеул и Вашингтон потпишаа договор со кој Сеул треба да зголеми финансиски придонес за распоредените американски трупи на своја земја. Договорот е Сеул да плати најмалку 924 милиони долари во 2019 година за американското воено присуство. Лани Јужна Кореја платила 830 милиони долари.

САД во Јужна Кореја имаат 28.500 војници.

Прочитајте и...  Делегации на СДСМ положија цвеќе и оддадоа почит на повеќе локации низ државата

Прочитај повеќе

Струјата ги запали социјалните мрежи

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

ВО ЖИВО: Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, ќе ја води конститутивната седница

Слободен печат

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Слободен печат