Трамп бара од демократските конгресменки да им се извинат на САД и Израел – Слободен печат
ВестиПланета

Трамп бара од демократските конгресменки да им се извинат на САД и Израел

-Не верувам дека четирите конгресменки се способни да ја сакаат нашата земја. Треба да им се извинат на САД и Израел за ужасните работи кои ги кажаа, полни со омраза, напиша Трамп на Твитер.

Американскиот претседател Доналд Трамп  денеска повторно ги нападна четирите демократски конгресменки кои ја критикуваа неговата политика, повикувајќи ги да им се извинат на САД и Израел.

-Не верувам дека четирите конгресменки се способни да ја сакаат нашата земја. Треба да им се извинат на САД и Израел за ужасните работи кои ги кажаа, полни со омраза, напиша Трамп на Твитер, а пренесоа британските медиуми.

Американскиот претседател предизвика бурни реакции кога минатиот викенд на Твитер напиша дека четири конгресмнеки, од кои три се родени во САД,  треба да „се вратат во уништените и со криминал опустошени места од кои дошле”.

Американскиот Конгрес остро ја осуди изјавата на Трамп за демократските конгресменки како „расистички коментар што го озакони и зголеми стравот и омразата кон новите Американци и припадниците на другите раси”.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close