Трамп: Бајден не е бесно куче, донекаде е подобар од тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави за неговиот политички ривал Џо Бајден дека е „нешто подобар од бесно куче”.

Трамп на Твитер напиша во порака до лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун дека демократскиот кандидат за претстојните претседателски избори е „можеби поспан и многу бавен”, но не и „бесно куче” и е „нешто подобар од тоа”. На тој начин тој одговори на вчерашната оценка на државната севернокорејска новинска агенција КЦНА дека поранешниот американски потпретседател е „бесно куче кое треба со стап да се претепа до смрт”.

Трамп му порача на Ким дека тој е единствениот кој „може да го доведе таму каде што треба да биде” и го повика да дејствува брзо и да дојде до договор. Твитот завршува со зборовите „Се гледаме наскоро”.

Прочитајте и...  Симулација на гласачкиот процес во организација на ДИК: Надлежните сметаат дека има услови за безбедно гласање (ФОТО)

Прочитај повеќе

Мисајловски: Се обврзуваме на поголеми пензии по победата на 15 јули

Слободен печат

Лавров: Киев да не ја политизира борбата против тероризмот

Слободен печат

Новите случаи се исклучиво таму каде што мерките не се почитуваат, дециден е Филипче

Слободен печат

Канје Вест планира на изборите да оди како независен кандидидат

МИА Агенција

Двајца загинати во одрон на камења во Австрија

Слободен печат

Филипче: Кај нас нема ниту најава дека е потребна дополнителна мерка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Дебар двајца новозаразени, еден починат од Ковид-19

Слободен печат

Еден од најлошите денови за Србија: 357 новозаразени, 11 починати лица

Слободен печат

Филипче: Препораката за ПЦР тестови за државјаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора е врз основа на епидемиолошката слика

Слободен печат

Трипуновски: Се обврзуваме во првите 100 дена да направиме корекција на Законот за тутун

Слободен печат

До вчера 137 лица со Ковид-19 и во изолација се пријавиле за гласање

Слободен печат

Заев: Етничките заедници соодветно ќе бидат застапени, но нема да се толерираат уцени и закани

Слободен печат