1.1 C
Скопје

Трајковски: Верувам дека ќе бидеме убаво изненадување на Европското првенство!

Александар Трајковски, македонскиот репрезентативец и воедно играч на шпанскиот клуб Мајорка во интервјуто за српскиот „hotsport.rs“ откри за кого навива во Лигата на шампионите, а и кои се најдобрите играчи со кои носеше дрес на иста екипа.

Нашиот напаѓач успеа со А селекцијата да оствари историски успех, пласман на наредното Европско првенство, но тука соништата не запираат за екс играчот на Палермо, Мехелен, Зулте Варегем, Интер Запрешиќ и Цементарница 55.

– Чувството е неописливо! Сонот на секој фудбалер е еден ден да биде дел од такво големо натпреварување. Драго ми е што сум дел од генерацијата која успеа да ја однесе репрезентацијата на Европското првенство за првпат во историјата и горд сум што успеавме да го израдуваме нашиот народ. Мислам дека имаме голем квалитет. Исто така верувам дека ќе бидеме убаво изненадување на Европското првенство – рече Трајковски.

Прочитајте и...  Катастрофалното второ полувреме ги остави Хрватите без четвртфинале
Фото: twitter.com/FutbolMallorca

Еве кои се амбициите на неговиот клуб Мајорка оваа сезона..

Амбициите на клубот се годинава да се вратиме во „Ла Лига“, на добар пат сме тоа и да го оствариме. Што се однесува до личните амбиции, тоа е секако враќање со Мајорка во најквалитетниот ранг на натпреварување и повторно бидам дел од една од најсилните лиги во Европа – додаде македонскиот репрезентативец.

Тројцата најдобри играчи со кои ја делеше соблекувалната и носеше ист дрес..

Франко Васкез со кој поминав две години во Палермо, моментно настапува за Севиља. Александар Седлар, мој сегашен соиграч, кого го сметам за еден од најдобрите дефанзивци во лигата и секако Горан Пандев! Тој е жива легенда на македонскиот фудбал и мој соиграч од репрезентацијата.

Прочитајте и...  Мала минутажа во Риека, Ристовски се враќа во Словачка!?

На прашањето за кој навива во Лигата на шампионите..

Најубав фудбал игра Ливерпул. Верувам дека тие оваа година ќе ги оправдаат моите очекувања и ќе успеат да дојдат до шампионската титула.

Македонија и официјално во четвртиот барабан во квалификациите за СП 2022

Српската репрезентација не успеа да се најде на континенталниот собир..

– Жал ми што и Србија не успеа да се пласира на ЕП. Имаат играчи кои настапуваат во големи клубови ширум Европа. Се надевам дека и Македонија и Србија ќе успеат да се пласираат на Светското првенство 2022 година – вели Трајковски.

Кога сме веќе кај Мундијалот кој ќе се одржи во Катар, жрепката за евроквалификациските групи ќе се одржи на 7 декември 2020 година.

Прочитајте и...  Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Поврзани вести

ВИДЕО: Жешко е на „Дерби дела Мадонина“: Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч

Слободен печат

ВИДЕО: Алиоски и Лидс подобри од Њукасл

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиште на Барди за триумф на Леванте

Слободен печат

Лаутаро ќе потпише нов договор со Интер и ќе има анти-Јуве клаузула

Слободен печат

Барселона не им ги исплатила платите на фудбалерите за декември

Слободен печат

Тухел и официјално нов тренер на Челси

Слободен печат

Остави Коментар