Трајковски: Против Холандија ќе се обидеме да ја израдуваме цела Македонија

epa09279770 Aleksandar Trajkovski (2-R) of North Macedonia in action during the UEFA EURO 2020 group C preliminary round soccer match between Ukraine and North Macedonia in Bucharest, Romania, 17 June 2021. EPA-EFE/Robert Ghement / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Фудбалската репрезентација на Македонија денеска го доживеа и вториот пораз на дебитантскиот настап на Евроските првенства, од Украина со 2:1, но одгра одлично второ полувреме. Фудбалерите ги притиснаа Украинците, создаваа шанси, доминираа на теренот, но не успеаја да постигнат втор гол што ќе значеше реми. Еден од играчите кои внесе свежина во играта беше Александар Трајковски кој влезе на стартот од второто полувреме.

– Во првото полувреме сакавме со иста мотивација како и на дуелот со Австрија да дојдеме до победа. Но, мора да бидеме искрени и да кажеме дека Украина беше подобра. Во второто полувреме видовме дека можеме да се вратиме во игра, имавме шанси, но не ги искористивме –рече Трајковски.
Македонија во последното коло ја очекува натпревар со Холандија во Амстердам, а Трајковски најавува офанзивна игра.
– Искрено се надевам дека ќе играме како во второто полувреме од самиот почеток и да не чекаме да поченеме од негатива. Видовме дека сме спремни и веќе немаме што да изгубиме. Одиме да играме за цела Македонија и да се обидеме да донесе радост. Играме против една голема репрезентација како Холандија.

Видео на денот