Трајановски: Спомениците се проект на централната власт, не сум одобрил ништо - Слободен печат

Трајановски: Спомениците се проект на централната власт, не сум одобрил ништо

Дуелот меѓу сегашниот и поранешниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов и Коце Трајановски се емитува вечерва на Канал 5 Телевизија, страстите меѓунив се разгореа штом се споменаа потрошените пари за проектот „Скопје 2014“.

Вредеше ли да се потрошат толку пари во тоа време за тој проект, упати прашање новинарката до Трајановски.

-Видете вака тој проект беше на централната власт. Не сум дал никаква дозвола, Град Скопје за што дава довола, се запраша Трајановски. За фасадите да, но за спомениците, нема врска- рече Трајановски.

Инаку фасадите ние ги правевме, а пет спомениции се донација од невладина организација, истакна Трајановски, за ништо не сум дал дозвола, дополни.

-Градот Скопје, само ги обезбедувавме и одржувавме, толку е на градот Скопје обврската- рече Трајановски.

На што Шилегов реагираше дека можело Трајановски да не ја одобри изведбата.

Се најавува дисколација на тие споменици, длаи ви е мило што досега не се отстранети, го запршаа новинарката Трајановски.

-Мене ми е мило што не се дислоцирани- одговори Трајановски.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Остави Коментар

sixteen − sixteen =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат