Трагедија во Србија: Двајца браќа починаа од коронавирус на 26 и 35 години

Голема трагедија се случи во семејството Ѓокиќ, која во рок од десетина дена ги изгуби двајцата браќа Радош (35) и Стефан (26), кои во болницата во Чачак починаа од последици на коронавирусот.

Како што пишуваат српските медиуми на 1 јули починал постариот брат Радош кој имал 35 години, а по само десет дена на 11 јули починал и помалиот брат Стефан.

Како што пишува српски Телеграф, пред да биде примен во болница Стефан им испратил смртовница за постариот брат кој починал од Ковид 19 и на која е запишано дека дополнителна причина за смртта се и дијабетесот и неговата прекумерна тежина.

Стефан објаснил дека брат му никогаш немал дијабетес, но дека се жалел на лоша состојба кога бил примен во болницата и на висок шеќер во крвта.

Прочитајте и...  Експлозија и во Северна Кореја, снимката ја обезбеди Кина (ВИДЕО)

Првиот тест на помладиот брат, кој патем неодамна се вратил од Америка каде бил на привремена работа, бил негативен. Дури по инсистирање на работодавачот на починатиот Радош сите што имале контакт со него да се тестираат, откриено е дека не само помладиот брат, туку и таткото и неговата девојка се позитивни на ковид 19.

Сега, во болницата во Чачак остана да се лекува само таткото, кој има тешка клиничка слика.

Влошувањето на состојбата и смртта на двајцата браќа ги збуни и шокираше лекарите, кои велат дека неверојатно брзо двајцата развиле тешко запаление на белите дробови.

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат