ТРАГЕДИЈА ВО САД: Мајка-монструм ги обесила сопствените деца, па лажела дека тие извршиле самоубиство

Американка (36) е обвинета дека ги обесила сопствените деца во подрумот на нејзината сопствена куќа во Пенсилванија, иако тврди дека нејзината 4-годишна ќерка и нејзиниот 8-годишен син извршиле самоубиство.

„Тоа е страшен и трагичен настан“, рече Џон Адамс, обвинител на округот Беркс, на конференцијата за новинари во понеделникот, по апсењето на мајката Лиса Снајдер.

Мајката, која сама ги одгледувала своите две деца, приведена е по повеќе од два месеци, откако нејзините деца беа пронајдени обесени во местото Албани Тауншип, стотина километри северно од Филаделфија.

Мајката на 23 септември повикала помош, тврдејќи дека во подрумот ги пронашла обесените деца. Спасителите го пронашле постариот син Конер и помладата негова сестра Бринли обесени, и обидите за реанимација биле безуспешни.

Прочитајте и...  Грција: Регистриран 41 нов случај на коронавирус, 26 од нив се туристи

Полицијата двапати ја испрашувала мајката Снајдер, и таа рекла дека нејзиниот син во училиште „трпел насилничко однесување и сакал да умре“.

Но, нејзиното сведочење веднаш отвори многу прашања, бидејќи начелно осумгодишниците не се самоубваат, а Конер имал и полесна телесна мана поради која не би можел сам успешно да се обеси.

Серијата на разговори со блиските и со многу луѓе во училиштето покажало дека детето не било жртва на врсничко насилство. Од друга страна, компјутерите и мобилните телефони на мајката покажале дека таа на интернет пребарувала како се спроведува убиство со гушење и со јаглерод моноксид.

Еден од сведоците во случајот рекол дека таа „покажувала знаци на депресија и дека не се грижела за децата“. Мајката Лиса Снајдер е ставена во притвор и не може да излезе ниту со кауција. Пред судот треба да излезе на февруари, а обвинителот се уште не знае дали за неа ќе побара смртна казна.

Прочитајте и...  Неколку илјади демонстранти трет ден излегоа на протест во центарот на Софија, ситуацијата засега е мирна

Прочитај повеќе

Ахмети за „Ди пресе”: Време е за премиер Албанец

МИА Агенција

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

МИА Агенција

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

МИА Агенција

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Два земјотреси во Кина

МИА Агенција

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Спасовски на Свечено собрание на ДПТ: Едно општество за сите и европска држава се сигурност за сите

МИА Агенција

Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

Слободен печат

Трамп првпат во јавност со заштитна маска

МИА Агенција

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

МИА Агенција