ТРАГЕДИЈА ВО САД: Мајка ги фрлила сопствените деца од катна гаража, па извршила самоубиство

Мајка (45) на Божиќ ги фрлила своите две малолетни деца на четири и 16 години од кров на јавна гаража во Бостон, а потоа извршила самоубиство, рече окружната обвинителка Рејчел Ролинс.

– Доказите сугерираат на тоа дека мајката Ерин Паскал извршла самоубиство со сок од зграда, откако од истото место успеала да ги фрли својата ќерка и син – извести обвинителката.

Ерин Паскал, нејзината ќерка Алисон и синот Ендрју живееле во населбата Вест Роскбери во Бостон.

– Ова е многу тажен ден, додека се обидуваме да си ја разјасниме оваа трагедија која се случи на Божиќ – рече Ролинс на денот на убиството за новинарите во Бостон.

Таа додаде дека овие загуби ја откриваат невидливата борба со депресија и другите психички болести со кои многу луѓе се соочуваат.

Прочитајте и...  Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Истрагата е во тек, а досега не е пронајдено проштално писмо, ниту пак жалби за однесувањето на мајката, рече Ролинс.

Гаражата на која се случи несреќата има девет спрата и споена е со железничката станица во близина на кампот на универзитетот кој се наоѓа во близина.

Прочитај повеќе

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат

Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Слободен печат

Крит не престанува да се тресе: Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер

Слободен печат

Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Слободен печат

Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Слободен печат

Порака на лекарка од Хрватска: Правете хигиена на носот со солен раствор, Ковид-19 и другите вируси не го сакаат

Слободен печат

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат