Трагедија во Холандија: Во сообраќајка загина суперталент на Ајакс

фото: AFC Ajax

Холандија и фудбалскиот свет се завиени во црно, утринава младиот 16-годишен Ноа Гесер и неговиот брат го загубија животот во страшна сообраќајна несреќа.
Гесер беше член на младите генерации на Ајакс и се сметаше за суперталент и голема надеж на тимот од Амстердам но и на холандскиот фудбал.

Страшната сообраќајна несреќа се случила во близина на Утрехт. Ајакс потврди дека несреќата се случија кога автомобилот во кој биле Ноа Гесер и неговиот 18-годишен брат се судриле со такси. Двајцата починале на лице место, додека возачот на таксито не се наоѓа во животна опасност.
„Ајакс е длабоко пододен од трагичната смрт на младиот Ноа Гесер. Нашите мисли се со неговото семејство, пријатели и роднини“, соопшти Ајакс.

Клубот исто така надеве дека секој наптревар ќе започне со минута молчење, и сите фудбалери и на првиот и на младиот тим ќе носат црни ленти околу раката, а знамињата ќе бидат спуштени на половина копје.

Видео на денот