ТРАГЕДИЈА: Среде натпревар почина фудбалски судија (ВИДЕО) - Слободен печат
СпортФудбал

ТРАГЕДИЈА: Среде натпревар почина фудбалски судија (ВИДЕО)

Тој бил испратен во болница, но лекарите не можеле да го спасат судијата.

Судијата Виктор Хуртадо починал за време на натпреварот од 25.коло во националниот шампионат на Боливија меѓу екипите на Олвејс Реди и Петролеро (5:0).

Според тамошните медиуми, трагедијата се случи во второто полувреме кога срцето на 32-годишниот судијата престанало да работи. Лекарите од двете екипи се обиделе да му помогнат. Потоа,тој бил испратен во болница, но лекарите не можеле да го спасат судијата.

Исто така е објавено дека лекарите на стадионот успеале да го реанимираат Хуртадо. Меѓутоа, во болницата, тој повторно имал срцев удар, што доведе до смрт.

Боливискиот претседател Ево Моралес преку Твитер изрази сочувство до роднините и пријателите на арбитерот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close