Трагедија: Кошаркар во Италија колабираше на терен, потоа почина во болница

Кошаркарска Итлаија тагува по Хаитем Жабер Фаталах кој денеска почина откако колабираше на терен/фото: fortitudomessina.wixsite.com

Кошаркарот на Фортитудо Месина, Хаитем Жабер Фаталах  (32) денеска колабираше за време на натпревар и подоцна почина во болница, пишуваат италијанските медиуми.

На натпреварот помеѓу Фортитудо Месина и Диере Реџо кој се играше во Реџо Калабрија, Жабер Фаталах ја загуби свеста и колабираше за време на натгпреварот. Лекарите веднаш се обидоа да го реанимираат, потоа го префрлија во најблиската болница, но за жал беше предоцна бидејќи срцето на кошаркарот не издржа и Жабер Фаталах почина во болница.

Хаитем Жабер Фаталах имаше повеќе од 250 настапи во сениорска конкуренција и најголем дел од кариерата ја помина во нисколигашки екипи, а за екипата на Фортитудо Месина настапуваше од 2017 година.

 

Видео на денот