ТРАГЕДИЈА: 22-годишно момче од Свети Николе почина по компликации со ковид-19

Денеска на Инфективната клиника во Скопје животот го загубило 22-годишно момче од Свети Николе откако неговата здраствена состојба се искомплицирала по зараза со коронавирусот, информираше за повеќе медиуми во земјава велешкиот градоначалник Аце Коцевски.

Според овие информации, 22-годишното момче најпрво се лекувало на Инфективното одделение од болницата  во Велес, од каде иако се обидовме, сепак не успеаме да добиеме повеќе детали за овој случај.

Момчето починало на Инфективната клиника во Скопје, но пред тоа се лекувало на Инфективното одделение од Велешката болница. Поради компликациите минатата среда дена бил итно пренесен  во Скопје. Од Инфективната клиника во Скопје велат дека пациентот имал коморбидитети, односно висок крвен притисок, епилепсија и прекумерна телесна тежина, пренесе СДК.мк.

Прочитајте и...  Освен пандемијата зимава на Балканот му се закануваат и катастрофални поплави

Поврзани вести

Алијанса на Албанците: Николовски да одговори дали се согласува со непотизмот на ДУИ?

Слободен печат

Нови рестрикции во Словенија: Се затвораат градинки, хотели и дел од продавниците

Слободен печат

Путин сподели свои сознанија: Во Нагорно Карабах загинале близу 5.000 луѓе на двете страни

Слободен печат

Ќе вроди ли со плод објаснувачката мисија на Георгиевски во Софија?

Маријана Митровска

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се уморни, истоштени, а дел од нив и заразени

Слободен печат

Заев нема да поднесе оставка ако Бугарија стави вето

Слободен печат

Остави Коментар