Традиционален ифтар на општина Бурса во Турската чаршија во Скопје

Стотици граѓани се собраа на традиционалниот ифтар на градската општина на турскиот град Бурса, заедно со Хуманитарната организација Ел Хилал од Скопје, пред џамијата Мурат Паша во Турска чаршија во Скопје.

Во ифтарската програма присутни беа градоначалникот на Бурса, Алинур Акташ, амбасадорката на Турција во Скопје, Тулин Еркал Кара, претседателот на ХО Ел Хилал, Бехиџудин Шехапи, градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, претседателот на стопанската комора на Бурса, Ибрахим Буркај, неколку парламентарни пратеници од Турција и од Македонија, претставници на институции како и чаршискиот еснаф заедно со нивните семејства и други граѓани од Скопје.

Домаќинот на ифтарската програма, претседателот на Ел Хилал, Бехиџудин Шехапи, им посака добредојде на сите гости и им го честиташе светиот месец Рамазан на сите присутни.

Прочитајте и...  Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

– Градот Бурса повторно потврди дека Бурса е многу важен град за Скопје, и дека за муслиманите во Македонија е бесценета – истакна Шехапи.

Градоначалникот на Бурса, Алинур Акташ рече дека не е можно да ги делиме Скопје, Тетово, Куманово и Бурса едни од други. „Ние кога доаѓаме тука не се чувствуваме како гости, напротив, ние тука се чувствуваме како дома.“ изјави градоначалникот на Бурса.

Турската амбасадорка, Тулин Еркал Кара, рече дека Скопје и Бурса се многу слични меѓу себе, и дека тие што доаѓаат прв пат во Скопје, имаат чувство како да патуваат во стариот изглед на градот Бурса.

Додека градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, рече дека овоја ифтар симболизира дека двете општини патуваат кон иста дестинација, и дека традиционалното одржување на овој ифтар со години наназад претставува посебна среќа за него.

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат