Традиционален ифтар на општина Бурса во Турската чаршија во Скопје

Стотици граѓани се собраа на традиционалниот ифтар на градската општина на турскиот град Бурса, заедно со Хуманитарната организација Ел Хилал од Скопје, пред џамијата Мурат Паша во Турска чаршија во Скопје.

Во ифтарската програма присутни беа градоначалникот на Бурса, Алинур Акташ, амбасадорката на Турција во Скопје, Тулин Еркал Кара, претседателот на ХО Ел Хилал, Бехиџудин Шехапи, градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, претседателот на стопанската комора на Бурса, Ибрахим Буркај, неколку парламентарни пратеници од Турција и од Македонија, претставници на институции како и чаршискиот еснаф заедно со нивните семејства и други граѓани од Скопје.

Домаќинот на ифтарската програма, претседателот на Ел Хилал, Бехиџудин Шехапи, им посака добредојде на сите гости и им го честиташе светиот месец Рамазан на сите присутни.

Прочитајте и...  Шекеринска од Охрид: Никој не е над законот, статусот во УНЕСКО ќе биде сочуван (ВИДЕО)

– Градот Бурса повторно потврди дека Бурса е многу важен град за Скопје, и дека за муслиманите во Македонија е бесценета – истакна Шехапи.

Градоначалникот на Бурса, Алинур Акташ рече дека не е можно да ги делиме Скопје, Тетово, Куманово и Бурса едни од други. „Ние кога доаѓаме тука не се чувствуваме како гости, напротив, ние тука се чувствуваме како дома.“ изјави градоначалникот на Бурса.

Турската амбасадорка, Тулин Еркал Кара, рече дека Скопје и Бурса се многу слични меѓу себе, и дека тие што доаѓаат прв пат во Скопје, имаат чувство како да патуваат во стариот изглед на градот Бурса.

Додека градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, рече дека овоја ифтар симболизира дека двете општини патуваат кон иста дестинација, и дека традиционалното одржување на овој ифтар со години наназад претставува посебна среќа за него.

Прочитај повеќе

Бројот на новозаразени и натаму висок, Филипче информира дека секаде каде се попуштаат мерките пандемијата не спласнува

Слободен печат

Топло време, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Слободен печат

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат