Тотенхем и Мурињо доаѓаат во Скопје, Ибраими со фантстичен гол го потопи Ботошани (ВИДЕО)

Екипата на Шкендија оствари минимален триумф во второто квалификациско коло за пласман во Лигата на Европа и си обезбеди дуел со англискиот великан Тотенхем наредната недела.

Шкендија славеше со 0:1 на гостувањето кај романскиот Ботошани и тоа благодарение на фантастичниот гол на Бесарт Ибраими уште во втората минута.

Ибраими прими одлична топка по десната страна и со лоб постигна прекрасен гол кој на крајот се покажа одлучувачки за тетовци да триумфираат и да си обезбедат дуел со Тотенхем и Жозе Мурињо кои славеа со 1:2 на гостувањето кај Локомотив Пловдив.

Романскиот тим за кого настапува и Давид Бабунски ја презеде иницијативата, напаѓаше но не успеа да ја пробие одличната одбрана на Шкендија со која командуваше голманот Константин Захов.

Прочитајте и...  ХУМАН ГЕСТ: Мајкл Џордан отвори втор медицински центар за лица без здравствено осигурување

Работите станаа потешки за тетовските „црвено-црни“ во 67. минута кога Алими доби втор жолт картон што значеше исклучување но и покрај тоа, мрежата на Захов остана мирна и Шкендија славеше и си обезбеди дуел со Тотенхем идниот четврток во Скопје.

Поврзани вести

Кулушески го спаси Јувентус од пораз, браќата Инсиње испишаа историја во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Варди му донесе прва победа на Лестер во Лондон по 47 години

Слободен печат

Други нека расправаат за тоа кој е најдобар тенисер во историјата…

Слободен печат

ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Слободен печат

Сите ракометари на Е. Пелистер негативни на коронавирус, тренерот Бабиќ со комплетен тим против Гудме

Слободен печат

Гризман не знае да игра фудбал во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар