Тотенхем го чекаат дуели со Рен и Витесе, добра група за Партизан

Оваа сезона стартува новото натпреварувње под капата на УЕФА/ фото: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Во Истанбул беше извршена жрепката и за новоформираното натпреварување под капата на УЕФА, Лигата на Конференции.

Главните фаворити за триумф, Рома и Тотенхем не би требало да имаат проблеми во групната фаза. „Римската волчиња“ ја очекуваат натпревари со Зорја, ЦСКА Софија и Бодо. Тотенхем доби малку потешки ривали во Рен, Витесе и Мура.
Екипата на Партизан се наоѓа во групата Б и има релативно добра група со Гент, Флора и Анортозис.

Група А: Ласк, Макаби Тел Авив, Алашкерт, Хелсинки
Група Б: Гент, Партизан, Флора Талин, Анортозис
Група Ц: Рома, Зорја,ЦСКА Софија, Бодо
Група Д: АЗ Алкмар, Клуж, Јаблонец, Рандерс
Група Е: Славија Прага, Феенорд, Унион Берлин, Макаби Хаифа
Група Ф: Копенхаген, ПАОК, Слован, Линколн
Група Г: Тотенхем, Рен, Витесе, Мура
Група Х: Базел, Карабак, Каират, Омонија

Видео на денот