15 C
Скопје

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Младинскиот репрезентативец Давид Тошевски, има повреда на задните вкрстени лигаменти поради која ќе мора два месеци да одмора, и со тоа ќе го пропушти турнирот во Анталија.
Македонската репрезентација до 21 година во Анталија ќе биде дел од турнирот заедно со Казахстан, Словачка и Бугарија и овој настап ќе претставува создавање на нова генерација млади репрезентативци под палката на селекторот, Благоја Милевски.

На овој турнир нема да настапи Тошевски кој треба да биде еден од носителите на играта на младата репрезентација во квалификациите за пласман на ЕП 2023 година.
Покрај Тошевски, на турнирот нема да настапи ниту фудбалерот на Мелбурн сити, Стефан Чолаковски поради ригорозните здравствени мерки во Австралија.

– За жал на Давид Тошевски нема да може да сметаме на турнирот во Анталија поради повреда на лигаментите, па го очекува пауза од два месеци. Се слушнавме со Тошевски, среќа лигаментите не се скинати, па му посакуваме брзо опоравување – изјави Милевски .

Прочитајте и...  ЛШ: Доколку некој може да се врати против ПСЖ, тоа е токму Баерн

Поврзани вести

ЛШ: Доколку некој може да се врати против ПСЖ, тоа е токму Баерн

Слободен печат

Перез нема конкуренција, останува претседател на Реал Мадрид

Слободен печат

ВИДЕО I ВАР прави чуда во Премиер лигата: Гледаа погрешен играч и поништија чист гол

Слободен печат

ПСЖ веќе има листа на имиња кои треба да го заменат Мбапе

Слободен печат

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

Остави Коментар