Тортевски: СРАМОТА – Јанева му ја уништи надежта на цел народ за пари

„И јас и речиси целиот тим на СЈО од почеток знаевме дека жената нема капацитет за таа позиција. Заради големата слика и мисијата што ја имаше и премолчуваме. Но дека ќе завлезе во таков криминал не сум помислувал ниту во најлошиот сон. Му ја уништи надежта на цел народ за пари. Срам“, напиша адвокатот Александар Тортевски на Твитер по информацијата за апсењето на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Предмалку на прес-конференција Обвинителството за организиран криминал соопшти дека доставило предлог до судот за определување мерка притвор за специјалната обвинителка Катица Јанева за вмешаност во случајот „Рекет“  во кој досега осомничени се и Боки 13 и Зоки Кичеец. Според ОЈО, Јанева ја злоупотребила службенатра положба и овластувања и стекнала имотна корист од 298 илјади денари, околу 5.000 евра односно, еден од осомничените за неа набавил мебел и облека.

Прочитајте и...  Пратеничката Бонева освен за патни трошоци зема пари по основ „Бенефиции за невработени лица“

Прочитај повеќе

Мицкоски најави проекти во енергетиката и екологијата

Слободен печат

Ѓукановиќ: Обид за отцепување на Република Српска води кон војна

Слободен печат

Изборниот штаб на ДПА ќе го раководи генералниот секретар Сали Ајдини

МИА

СНС и СПС одат одвоено на изборите во Србија

Слободен печат

Избори во Иран: Водат сојузниците на Револуционерната гарда

Слободен печат

Директорот на АВРМ-Струмица тврди дека Бонева законски цела година земала пари за невработено лице

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

оне × два =

Прочитај повеќе

Иванов патува за Австралија на средби со дијаспората

Слободен печат

Затворени училишта и продавници во Италија поради коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Воведовме шест нови лекови за пациентите со ретки болести

Слободен печат

Борисов: Прифаќањето на еврото е во корист на бизнисот и на Бугарите

Слободен печат

Златото за прв пат над 1.500 евра: Инвеститорите бараат прибежиште во скапоцените метали

Слободен печат

Традиционален планинарски марш во чест на Борис Трајковски

МИА