Топ 20 земји во кои е најдобро да се родиш - Слободен печат

Топ 20 земји во кои е најдобро да се родиш

Рангирањето во кое беа опфатени вкупно 82 земји ширум светот има за цел да покаже јасно како поединечните земји им обезбедуваат на своите граѓани подобар живот од претходната генерација.

Во рангирањето на „Global Social Mobility Index“, првите пет позиции се окупирани од скандинавските земји, каде лидер е Данска, а потоа следат Норвешка, Финска, Шведска и Исланд.

Рангирањето во кое беа опфатени вкупно 82 земји ширум светот има за цел да покаже јасно како поединечните земји им обезбедуваат на своите граѓани подобар живот од претходната генерација.

Социјалната подвижност, во апсолутна смисла, може да се сфати како способност на детето да живее подобар живот од неговите родители.

Од друга страна, релативната социјална подвижност е проценка на влијанието на социо-економската позадина врз перформансите на поединецот во неговиот или нејзиниот живот, беше објавено на официјалната веб-страница на Светскиот економски форум.

Со други зборови, овој индекс го испитува влијанието на родното место врз квалитетот на животот на поединците.

Прочитајте и...  Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Гледано на овој начин, не е ни чудо што скандинавските земји ги заземаат првите пет места во извештајот, бидејќи се познати како најсоцијални држави во Светот.

Спротивно на тоа, некои традиционални економски сили се вратени во рангирањето. На пример, Германија е на 11-то место, Франција е на 12-то место, Велика Британија е на 21-то место, а САД се наоѓаат на 27-то место.

Од земјите во регионот на оваа листа се најдоа Бугарија на 40-то место, Србија (41), Романија (42), Грција (48) и Турција (64).

Брегот на Слоновата Коска се најде на последното 82-то место.

Прочитај повеќе

Сончево со мала облачност и температура до 16 степени

Слободен печат

Со исполнување на критериумите се отвора патот за отпочнување на преговори за членство и пред Самитот на ЕУ во мај

Слободен печат

Македонија по 30 години ги виде „децата фантоми“: Девојче од Скопје се родило без идентитет и умрело без идентитет

Мирослава Бурнс

Лажна Грета му се јавила на Сандерс: Стани претседател на САД и работи за РУСИЈА (ВИДЕО)

Слободен печат

Бројот на починати од коронавирусот во Хубеи се зголеми на 1.921

Слободен печат

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Остави Коментар

седум + 1 =

Прочитај повеќе

Богојески, Апасиев, Тортевски желни за мегдан со Заев и Мицкоски

Слободанка Јовановска

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат