Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Славниот боксер беше нешто повеќе од шампион, Али го менуваше светот со своите зборови.

Својата харизма Мухамед Али освен во рингот ја искажуваше и преку изјавите кои се легендарни и сè уште се цитираат.

twitter/BoxRec

Ова се неговите најдобри изјави:

1. Летам како пеперутка, боцкам како оса. Не можеш да го погодиш тоа што твоите очи не можат да го видат.

2. Не ги броите деновите, направете деновите да бројат.

3. Оној кој не е доволно храбар да ризикува, нема да постигне ништо во животот.

4. Го мразев секој дел од тренингот, но реков: Не се откажувај. Пати и мачи се сега и живеј го остатоткот од животот како шампион.

5. Шампионите не се создаваат во теретана. Шампионите се направени од нешто што го имаат длабоко во себе – сон, желба, визија. Тие мора да имаат издржливост во последните минути, мора да бидат малку побрзи, да имаат вештини и желба. Но волјата мора да биде посилна од вештините.

Прочитајте и...  Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

6. Невозможно е зборот кој е нафрлен од страна на мали луѓе кои бараат лесен начин на живот во светот кој им е подарен, наместо да ја истражуваат моќта која ја имаат за да го сменат. Невозможно не е факт. Невозможно е потенцијал. Невозможно е привремено. Ништо не е невозможно.

7. Би сакал кога луѓето би ги сакале сите други како што мене ме сакаат. Тоа би бил подобар свет.

8. Молчењето е злато кога не можам да смислам добар одговор.

9. Јас не ги бројам стомачните. Почнувам да бројам кога започнува болката бидејќи само тие се сметаат. Тоа ве прави шампион.

10. Бокс е многу бели мажи кои гледаат како двајца црнци се тепаат.

Прочитајте и...  Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Прочитај повеќе

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат