Тони Јакимовски излезе од притвор

Поранешниот шеф на кабинетот на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, и обвинет во случајот „Спец каса“, Тони Јакимовиски, по една година зад решетки излезе од притвор, дознва „Фокус“.

Одлуката за замена на притворот со гаранција ја донел Кривичен совет на Основниот суд Скопје 1. На Јакимовски му се изречени мерки на претпазливост, односно одземен му е пасошот, а има и обврска еднаш во неделата да се јавува во судот.

Тој заврши во притвор минатата година во март, по барање на Обвинителството за организирање на криминал и корупција, а како осомничен во случајот „Спец каса“, односно за проневера на 825.000 евра, кои биле наменети за оперативни акции во УБК.

Прочитајте и...  Франција го мина прагот од 10.000 мртви од Ковид-19

Прочитај повеќе

Македонија одбележува 27 години од приемот на земјава во ОН

Горан Наумовски

Димитров: Последниот процес од затворање на македонското прашање ќе бидат билатералните односи и развивање на пријателството со Бугарија

Бојана Нојиќ

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници

Отворено писмо од средношколец до министерот Адеми: Барем еден ден ставете се на наше место и погледнете со какво он лајн лудило се соочуваме

Слободен печат

Уапсен убиецот од Глумово

Ноќеска МВР уапси 19 граѓани

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џонсон е во стабилна состојба

Слободен печат

Черепналкова – Трајкоска: „Заедно дома“ поттикнува креативно и квалитетно поминато време со децата во услови на пандемија

Слободен печат

Честитка на претседателот Заев за Меѓународниот ден на Ромите

Андоновиќ: Вината за лошата проценка околу коронавирусот Трамп ја префрла кон СЗО и Кина

Слободен печат

ОЈО бара строги казни за скопјанец и двајца малолетници

Промени во железничкиот возен ред поради ограниченото движење

Горан Наумовски