Толедо: Со нетрпение го очекувам дебито за Вардар

Бразилецот Жозе де Толедо го пропушти првиот дел од сезоната поради операција на коленото.

Жозе де Толедо на почетокот од сезоната пристигна во редовите на европскиот шампион Вардар како големо засилување на позицијата на лев нек, но тешката повреда на коленото, а потоа и операцијата го оневозможија Бразилецот да дебитира во „црвено-црниот“ дрес.

Но, сега повредата е минато за Толедо и тој под палката на новиот тренер Стефче Алушовски се подготвува за вториот дел од сезоната каде Вардар го очекува голема борба за пласман во еллиминациите во Лигата на шампионите, но и во одбраната на трофеите во СЕХА лигата и во домашните натпреварувања.

– Имав компликувана операција, не толку едноставна како што мислат луѓето. Не сум среќен со ситуацијата во која се најдов, но тоа е нормален процес што треба да го поминете постоперативно. Нетрпението те излудува, не можам да дочекам да почнам да играм. Имав долга рехабилитација и тешко е. Не беше лесно, но се подобро се чувствувам и месецов почнав тренинзи со тимот – вели Толедо во интервјуто за официјалната веб-страница на РК Вардар.

Прочитајте и...  Љоренте го исфрли Ливерпул од ЛШ, а сега му става сол на раната (ФОТО) 

Тој со нетрпение го очекува првиот настап за Вардар, и е подготвен за предизвиците во вториот дел од сезоната.
– Ми недостигаше ракометот, ми недостигаше да бидам со екипата. Најмногу ми недостигаше тоа што од почетокот на сезоната уште не сум играл со дресот на Вардар. Време е да го облечам дресот, да застанам пред навивачите на Вардар и да излезам на теренот во оваа прекрасна сала со неверојатна атмосфера за поддршка.

Подготвен сум за овој предизвик. Затоа и сум тука. Ќе бидат тешки месеци пред нас. Предизвиците се тешки, независно дали е СЕХА лига, ЕХФ ЛШ или домашното првенство. Секој натпревар треба да го играме како клучен и нема да биде лесно. Но во тоа е и убавината, да имаш тешки предизвици и да можеш секој пат да дадеш 100 проценти – потенцира Толедо.

Прочитајте и...  Игра за 100 евра, а сега го купи својот клуб и го спаси од банкрот!

Прочитај повеќе

Откриено зашто е уапсен Пријовиќ, не го прекршил полицискиот час

Слободен печат

Се обложуваат и кога ќе изгубат ме навредуваат бидејќи сум муслиманка

Слободен печат

Милионска донација и на Чави за борбата против коронавирусот

Слободен печат

Финалето на ЛШ во нов термин

Слободен печат

Нејмар е подобро решение од Лаутаро за Барселона

Слободен печат

Нов трет случај на коронавирус во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите „муштерии“ на Меси на една фотографија (ФОТО)

Слободен печат

Казни за ѕвездите на Баерн кои нема да возат Ауди

Слободен печат

Вимблдон дебело ќе го наплати откажувањето, бара повеќе од 100 милиони евра

Слободен печат

Српски фудбалер и миленик на газдата на ПАОК уапсен во Белград, бил пијан и не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

На Шарапова и е досадно во изолација, го објави својот број од мобилниот и бара луѓе за допишување (ВИДЕО)

Слободен печат

Тенисерите поради коронавирусот останаа без пари, Британка бара работа како продавачка во маркет

Слободен печат