Толедо и официјално дел од „црвено-црното“семејство - Слободен печат

Толедо и официјално дел од „црвено-црното“семејство

Европскиот шампион Вардар и официјално се засили со уште еден ракометар. Бразилецот Хозе Гиљермо Де Толедо потпиша двегодишен договор со „црвено-црните“. Толедо е 25-годишен ракометар кој ќе биде засилување за Вардар на десната бековска позција. Толедо е роден во Сао Паоло, висок е 193 сантиметри и тежок 100 килограми. Тој о стандарден репрезентативец на Бразил, и има освоени златен (216) и сребрен (2018) медал од Пан Американските игри. Играше и на СП 2015 година во Катар.

– Со ангажирањето на Толедо веруваме дека ќе имаме уште подобра бековска линија во Вардар. Бразилецот низ своите настапи претходните години покажа дека може да биде корисен во секој тим. Неговата младост и пред се напаѓачки и одбранбени способности секако ќе бидат добредојдени. Очекуваме Толедо да ја искористи шансата што ќе му биде укажана, и да покаже дека и ние и тој направил одличен избор со доаѓањето во Скопје – изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар.

Прочитајте и...  Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Толедо доаѓа од редовите на полскиот тим, Висла Плоцк за кого настапуваше во последните четири сезони, а во последните две сезони играше во Лигата на шампионите и постигна 41 гол.

Претходно во редовите на европскиот, македонскиот и СЕХА шампионот, пристигнаа Артурс Кугис, Сергеј Горпишин, Димитар Димитриоски, Павел Атман, а нов тренер е Давид Писонеро кој го замени Роберто Гарсија Парондо.

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

оне × оне =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат