7 C
Скопје

Тодоров со двајца тинејџери ќе брка победа над Италија

Кошаркарската репрезентација на Македонија денеска (15.30 ч.) во Перм, Русија, ќе ги започне настапите на квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство кое е презакажано за 2022 година. Првиот противник на избраниците на селекторот Александар Тодоров ќе биде селекцијата на Италија која како еден од организаторите на Евробаскет 2022, има загарантирано учество на континенталниот собир.

Селекторот Александар Тодоров за денешниот дуел против Италија, во тимот ќе има и двајца тинејџери кои ќе имаат можност да дебитираат во сениорската репрезентација, 18-годишниот Андреј Митревски од ТФТ и екстра талентираниот 17-годишен центар на младиот тим на Барсеона, Теодор Симиќ.


Деби настап за националниот тим очекува и Дамјан Робев од Куманово кој исто така е меѓу 12. кошаркари кои ги избра Тодоров, исто како и Џејкоб Вајли кој го зазеде местото на Шејн Витингтон како натурализиран Американец.

Прочитајте и...  Работнички славеше во градското дерби против МЗТ Скопје Аеродром

Македонија досега во квалификациите за ЕП 2022 има одиграно само два натпревари кои ги загуби, од Естонија дома и на гости од Русија, а поради заболени од ковид-19, кошаркарите го прескокнаа претходниот кивалификациски турнир кој се играше во Талин, Естонија.

Поврзани вести

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Остави Коментар