Тодоров ќе биде новиот селектор на кошаркарите

Тодоров ќе биде наследникот на Јорданчо Давитков во кошаркарската репрезентација на Македонија. Преговорите помеѓу Тодоров и челниците на Кошаркарската репрезентација на Македонија се во напредна фаза и се очекува во наредниот период да биде и официјалната промоција.

Понудата на Федерацијата е договотот да трае до крајот на квалификациите за Евробаскет 2021 година, а доколку се оствари успех тогаш би се продолжил на дополнителни четири години.
Тодоров моментно е тренер на романскиот прволигаш Крајова, функција која би ја извршувал напоредно со селекторската.

Александар Тодоров во тренерската кариера ги има предводено Алумина, МЗТ Скопје на кого му ја донесе првата шампионска титула, Куманово, Вардар, Тоа сум јас, Чукурова, Рилски спортист, Балкан Ботевград, Динамо Букурешт, Пеќ и Левски Софија.

Прочитајте и...  2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Македонија во квалификациите за Евробаскет 2021 се наоѓа во група со Италија, Русија и Естонија. Од трите преостанати селекции пласман на континенталниот собир ќе остварат две.

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат