23.8 C
Скопје

Тодоров: Имаме светла иднина, сè ќе се сведе на мечот со Естонија!

Александар Тодоров не беше незадоволен од крајниот резултат на средбата со Италија. За него е најважно што овој тим покажа едно сосема поинакво лице во однос на ланскиот февруарски „прозорец“ на ФИБА

– Покажавме дека можеме да играме против тим кој е прв на ранкингот на ФИБА во моментов. Успеавме не само да бидеме рамноправни, туку и да водиме повеќе од 18 минути од мечот. Покажавме тотално поинакво лице во однос на натпреварите лани.

Ова е група која како тим има светла иднина и група на која сум исклучително горд. Ни претстојат уште три натпревари кои ќе бидат многу тешки, но на крајот најверојатно сè ќе се сведе на мечот со Естонија в понеделник – рече Тодоров.

Селекторот вели дека Димитријевиќ и Вајли би можеле да бидат сериозен тандем, особено што „потекнуваат“ од АЦБ лигата, макар биле во различни клубови во овој момент.

– Лесно е кога имаш такви кошаркари. Двајцата знаат да играат кошарка и нема проблем да се поврзат заедно. Добро е што имаме уште два меча пред дуелот со Естонија, така што ќе имаат доволно време да се воиграат – додаде Тодоров.

Квалификации ЕП: Македонските кошаркари поразени од Италија!

Поврзани вести

Буфон по 20 години се врати во Парма, а соиграчите со кои го освои првиот трофеј одамна се пензионери и се татковци на негови соиграчи, политичари, тренери…

Слободен печат

Откриено е што им кажал Ериксен на лекарите кои го вратија во живот

Слободен печат

ВИДЕО: За инает на Роналдо, урнебесна реакција на рускиот селектор

Слободен печат

Нов пресврт во Тотенхем, отпаѓа и Фонсека, а нов фаворит е екс тренерот на Елмас

Слободен печат

ВИДЕО: Пресврт на Белгија во режија на Де Брујне

Слободен печат

Шевченко импресиониран од „рисовите“: Македонија покажа карактер

Слободен печат

Остави Коментар