Точно на пладне започнува испрашувањето на обвинителот Рустеми

Обвинителот Бурим Рустем од Специјалното јавно обвинителство денеска треба да даде исказ во Обвинителството за организиран криминал за случајот „Рекет“.

Рустеми требаше вчера да сведочи, но неговото сослушување беше одложено поради рочиштето за предметот „ТНТ“ каде тој го застапува обвинението на СЈО.

Во Обвинителството за организиран криминал од почетокот на неделава искази за случајот „Рекет“ дадоа специјалните обвинителки Лиле Стефанова и Елизабета Јосифовска. Во вторник на распит е повикана и шефицата на СЈО Катица Канева.

Истрагата за „Рекет“ во Јавното обвинителство ја води главната обвинителка на Одделот за организиран криминал Вилма Рускоска.

Засега единствените осомничени за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски и Зоран Милески остануваат во притвор. Обвинителството двајцата ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот Јовановски и за „перење пари и други приноси од казниво дело“.

Прочитајте и...  Царовска во самоизолација до 9 јуни

Прочитај повеќе

Седум лица починаа, од 727 тестирања регистрирани 89 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Дуковски побара ослободителна пресуда за Бојан Јовановски

Страшна сообраќајка во Непал: 12 мртви, повеќе од 20 повредени

Слободен печат

Мухамед Зекири: Не сум бил на ниту еден ифтар

ДИК ги почна подготовките за избори

Песков: Русија не е вмешена во немирите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДПА сака избори 22 дена по завршување на вонредната состојба

Слободен печат

Нови цени на горивата: Дизелот останува под 50 денари

Слободен печат

Нова велосипедска патека во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Саудиска Арабија ги дигна цените на нафтата за испорака во Азија

Слободен печат

Заев: Во изминатите три години постигнавме две стратешки цели: Станавме 30 членка на НАТО и имаме датум за преговори

Слободен печат

Енормниот број заразени со Ковид-19 не е од олабавувањето на мерките, туку од времето на полицискиот час

Мирослава Бурнс