Тоа што Харден го игра не е кошарка - Слободен печат

Тоа што Харден го игра не е кошарка

Хјустон рокетс оствари убедлив триумф од 32 поени разлика (135:103) против ЛА Клиперс, а учинокот на Харден беше 31 поен и по седум асистенции и скокови. Сепак, иако сите му се воодушевуваат на Харден, има и некои кои имаат големи замерки на неговиот стил на игра. Еден од нив е Дон Меклин, поранешен НБА кошаркар, а сега коментатор на натпреварите на ЛА Клиперс.

„Некако чувствувам дека овој стил, ова што Харден го прави е манипулација на некој начин. Мојата единствена мисла е дека гледам нешто што не е кошарка“, рече Меклин во текот на преносот.

Џејмс Харден е најдобар стрелец во НБА лигата со просечни 36.3 поени по натпревар, а има и 6.5 скокови и 7.5 асистенции. Педантните статистичари во САД пресметале дека дури 48.8 проценти од поседот на топката во рацете на Харден се игра „еден на еден“ и тој најчесто акциите ги завршува со контроверзниот степ-бек шут.

Прочитајте и...  Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

– Не сум љубител на таквата игра, таа не носи титули. За мене кошарката претставува движење на играчите, на топката, креирање на акции, а не само играчот да ја пренесе топката од својата половина и постојано игра „еден на еден – рече Меклин.

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

оне × 2 =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат