„Тоа го сфаќам како комплимент“: Илон Маск одговори на изјавата на Канје

Илон Маск/ Фото EPA-EFE/Carina Johansen

Милијардерот Илон Маск на Твитер ја прокоментира на изјавата на раперот Канје Вест, кој го смета бизнисменот за „генетски хибрид“ и „клон“.

„Тоа го сфаќам како комплимент“, напиша Маск на својот личен профил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ye (@kanyewest)

Реакцијата на Маск доаѓа откако Канје Вест објави на социјалните мрежи дека дека сопственикот на Твитер „можеби е половина Кинез“. Музичарот продолжи со навредите и рече дека Маск е хибрид односно „кинески гениј и јужноафрикански супермодел“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ye (@kanyewest)


Претходно Илон  изјави дека профилот на Канје Вест повторно ќе биде блокиран на Твитер поради уште едно прекршување на правилата за поттикнување насилство.

Падот на Канје Вест: Од музичка икона, до човек кому светот му го сврте грбот

Видео на денот