ВИДЕО I Тлото во Хрватска не престанува да вибрира: Нов земјотрес ги извади на улица жителите на Петриња

Фото: twitter

Подрачјето на Петриња во Хрватска утрово го погоди уште еден во низата земјотреси. Според првичните податоци на Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), магнитудата на потресот била со јачина од 3,6 степени по Рихтеровата скала и со епицентар на три километри југозападно од Сисак.

Според тврдења на очевидци, потресот бил прилично силен, поради што многумина во страв излегоа на улиците, пренесуваат хрватските медиуми.

Видео на денот