Титула после три години, Вилијамс ги донираше парите за помош на Австралија

Серена Вилијамс од јануари 2017 и победата во финалето на Австралија Опен, една од најдобрите тенисерки на сите времиња загуби на пет финални мечеви…

Американската тенисерка ја совлада сонародничката Џесика Пегула во финалето на турнирот во Оукленд и на тој начин дојде до првата ВТА титула после три години.

Серена Вилијамс од јануари 2017 и победата во финалето на Австралија Опен, една од најдобрите тенисерки на сите времиња загуби на пет финални мечеви, што е нејзина најголема низа на порази во одлучувачките мечеви.

Но, но доцна синоќа дојде крајот на таа низа, во Нов Зеланд триумфираше против 82. тенисерка на светот со резултат 6:3 и 6:4. Тоа е вкупно 73. титула во кариерата за Серена Вилијамс.

Прочитајте и...  Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

После триумфот таа изјави дека комплетната заработка (од 43.000 долари) ќе ги донира до организациите кои се борат против пожарите во Австралија.

Исто така, на аукција ќе ја продаде секоја облека која ја носеше на турнирот, а заработените пари воедно ќе ги донира и во хуманитарни цели.

– Помина долго време…Се чувствувам среќно и благословенио што сум здрава и можам да играм. Мило ми е што повторно можам да го работам тоа што најмногу го сакам – рече Вилијамс.

Прочитај повеќе

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат