Тито и Трамп имаат нешто ЗАЕДНИЧКО: Двајцата користеле една работа, а еве за ШТО СЕ РАБОТИ (ВИДЕО)

Боинг 727 е еден од најчестите авиони во светот, а направени се скоро 2.000 за малку повеќе од две децении.

Последниот комерцијален патнички лет бил извршен во јануари оваа година. Како што е популарен во авио-компаниите, така е и меѓу приватните сопственици.

Веројатно и најпознатиот денешен сопственик е американскиот претседател Доналд Трамп, но многу поинтересен факт е дека своевремено и Јосип Броз Тито користел дури два такви авиони. Тие носеле регистарски ознаки „YU-AKH“ и „YU-AKD“.

Двата биле направени во 1975 година кога југословенската власт ги презела за користење. Службено биле дел од авиотранспортот на Југославија, но двата имале и цивилен и воен регистарски број. Биле купени два идентични авиони, за авионот „YU-AKH“ да полета околу половина час пред вториот авион, кој го носел екипажот и опремата, но и за да служи како извидник за времето. При летот заради безбедносни причини авионите го менувале распоредот, за да не се знае во кое летало бил Тито.

Прочитајте и...  Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Меѓу последните летови на Тито, било заминувањето во Хавана при крај на 1979 година, на Самитот на неврзаните, каде според американскиот магазин Тајм, тој водел голема битка со Фидел Кастро за самото движење.

„Кога Јосип Броз Тито (87), голем старец за глобална неутралност, стигна со авионот Боинг 727 во хаванското воздушно пристаниште Хозе Мартиа, грубо беше гушнат од неговиот домаќин, кубанскиот претседател Фидел Кастро, неуморниот борец во импорт-експорт револуцијата. Тоа не беше пријателски, како што го правеа двајцата лидери во минатото. Сега се спремаа за жестока пресметка за правецот и водењето на движењето“, ја опишале Тајм таа средба.

 

 

Прочитај повеќе

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат

Заев од Кавадарци: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

Слободен печат

РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ: Флорида потврди 11.458 новозаразени со коронавирусот

Слободен печат

Николоски: Референдумска излезност на 15 јули за обнова на Македонија

Слободен печат

Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стапија во сила новите уставни амандмани во Русија

Слободен печат

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

Слободен печат

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани без разлика на нивната политичка припадност да гласаат за Македонски концепт

Слободен печат

Автомобил влетал во група демонстранти на автопат кај Сиетл, две жени повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев од Петровец: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 отсто, пензиите за 20, а ќе ја намали невработеноста под 10 отсто

Слободен печат

Земјотрес од 5,5 степени го погоди Таџикистан

Слободен печат