Тито, Хитлер, Фројд и Сталин: Во иста година живееле во ист град! (ФОТО)

Поради долунаведените факти лесно може да се посомневаме во перцепцијата за времето низ историјата, а тоа може и да биде поттик работите да ги гледаме од друг агол.

Човечката историја е неизмерно важна, а кога ја учиме, најчесто се фокусираме на конкретна работа, личност или настан во некое време. Но, интересно е тоа што многу работи се меѓусебно испреплетени и поврзани.

Поради долунаведените факти лесно може да се посомневаме во перцепцијата за времето низ историјата, а тоа може и да биде поттик работите да ги гледаме од друг агол.

1. Кралицата Елизабета Втора и Мерилин Монро се родени во иста година

Flickr

Актуелната кралица на Велика Британија има 92 години, а со повеќе од шест децении поминати на престолот, таа е една од најдолговечните владатели во историјата.

Во текот на 66-годишното владеење ѝ служеа 13 премиери – помеѓу кои беше и Винстон Черчил. Во текот на овој период се променети и 13 претседатели на САД, почнувајќи од Труман.

Необично е тоа што самата кралица Елизабета е родена на 21 април, 1926 година, што е само два месеци порано од раѓањето на славната актерка и секс икона, Мерлин Монро.

Прочитајте и...  Ја премина Селма Хајек и стана најбогатата француска снаа: Нејзиниот прв сопруг морал на рехабилитација по разводот

Кога овие две жени имале 30 години се сретнале во Лондон, на премиерата на филмот „Battle of the River Plate“. Сведоците на овој настан, раскажуваат како Мерлин трпеливо го чекала својот ред за да се поздрави со кралицата.

2. За време на американската Граѓанска војна отворена е подземна железничка станица во Лондон

Лондонската железница која популарно го носеше името „The Tube“, започна со работа на 10 јануари 1863 година, кога американската граѓанска војна беше во полн ек.

Токму тој јануари Абрахам Линколн издаде Еманципациска прокламација, која наложуваше слобода за „сите лица кои се во ропство“. Иако прокламацијата имаше ограничен ефект, сепак беше од големо значење.

Подоцна таа година се водеше и битката за Гетсбург, што беше пресуден момент во целата таа војна. Денеска животот и сообраќајот во Лондон не можат да се замислат без оваа подземна железница. Кога станува збор за граѓанската војна, таа и натаму зазема средишно место во американската историја.

Прочитајте и...  Интервју со Вјера Мујовиќ, белградска глумица: Секогаш ќе бидам девојченце, кое го бара своето гнездо

3. Првиот филм од франшизата „Војна на ѕвездите“ е објавен истата година кога почина Елвис Присли

Во пролетта 1977 година Џорџ Лукас објави филм за кој никој, па ниту самиот Лукас не веруваше дека ќе доживее толкав успех. Снимањето на „Војната на ѕвездите“ беше напорно, меѓутоа овој филм значеше и најава за раѓањето на најпопуларната франшиза на научно-фантастични филмови во светот.

Profimedia

Додека тоа беше голем плус за забавата на индустријата, истата година оваа индустрија ја погоди вистинска трагедија – смрт на кралот на рокенролот, Елвис Присли.

4. Сите живееја во ист град во 1913 година – од Тито до Хитлер

Адолф Хитлер, Лав Троцки, Јосиф Сталин, Јосип Броз Тито и Зигмунд Фројд –  петте познати имиња кои на свој начин го одбележаа 20-тиот век.

Прочитајте и...  Виц на денот: Фрижидер

Животите на овие пет великани се поврзуваат во Виена, која во тој период е главен град на Австроунгарското царство, во 1913 година.

Profimedia

Теориите на Фројд во тој период беа добро воспоставени, Хитлер по вторпат е одбиен да стане дел од Виенската академија на ликовни уметности. Троцки и Сталин во тој период беа во бегство во Виена, додека Тито се наоѓал во градот поради пари, работејќи во компанијата за автомобили „Дајмлер“.

Дали некој од нив тогаш знаел колку нивните имиња ќе станат значајни за историјата до крајот на векот?

Доволно чудно е и да се помисли дека тие на момент меѓусебно се разминувале по улиците во истиот град во кој своевремено живееле. 

Прочитај повеќе

Ќе биде исполнета последната желба на Исидора Бјелица! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нов урнебесен тренд на интернет: Луѓето ги глумат своите партнери (ВИДЕО)

Слободен Печат

Хајди Клум се сликаше скроз гола, но погледнете кој лежи покрај неа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Посветете се на менталното здравје: Физички симптоми кои ги предизвикува осаменоста

Слободен Печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски