Тисенкруп ја заврши продажбата на фабриката за лифтови за повеќе од 17 милијарди евра

Германскиот конгломерат Тисенкруп денеска соопшти дека ја заврши продажбата на фабриката за производство на лифтови на приватни инвестициски фирми за 17,2 милијарди евра.

Тисенкруп со продажбата си обезбеди финансиска инекција, но во исто време остана и без својот најдобар имот.

Германскиот индустриски гигант во февруари постигна договор за продажба на фирмата ТК Елеватор конзорциум на чие чело се инвестициските фондови Адвент и Синвен, а германската РАГ фондација учествуваше како коинвеститор.

– Откажувањето од фирмата за лифтови, која има над 5.000 врабоени, беше тешка одлука, но беше неопходна во интерес на целата компанија, изјави генералната директорка на Тисенкруп, Мартина Мерц.

Прочитајте и...  Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Прочитај повеќе

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат