ТИРАНА ПОСЛЕ СТРАШНИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Седуммина повредени, оштетени станови, пукнатини низ зградите, луѓето во паника (ФОТО+ВИДЕО)

Седуммина повредени, оштетени домови, преполни учици со луѓе, е сликата која ја пренесуваат албанските медиуми по денешниот земјотрес кој го погоди албанскиот главен град Тирана. Топ чанел јавува дека земјотресот со јачина 5.8 степени, а со епицентар во Драч, ги погодил Лушња, Лежа, Корча, Булќиза, Ѓирокастра, Скадар и Фиер.

Првиот земјотрес беше проследен и со втор кој беше со скоро иста јачина, а според албанските медиуми луѓето биле излезени надвор од нивните станови во тие моменти.

Службите за брза помош информираат дека по земјотресот им укажуваат помош на повредените лица.

Од урнувањето на една куќа покрај автопатот Тирана -Драч се повредени две лица, во Пеза се повредени три лица од едно семејство, повредени се и двајца постари лица во Тирана, покрај познатиот центар Кристал.

Прочитајте и...  Нови правила на плажите во Грција

Министерството за одбрана на Албанија веднаш излезе со информации околу земјотресот, и повикувајќи се на Институтот за енергетика, вода и животна средина, јавуваат дека интензитетот на земјотресот бил 5.8 степени а со 7.5 јачина, епицентарот бил 30 километри од  Драч, покрај островот Родон. Според истите информации ова е најсилниот земјотрес во последните 20-30 години.

Од последните слики и видеа кои ги објавува ТЧ се гледаат и две згради со пукнатини низ целиот надворешен дел, а фасадата на Геолошкиот институт во Тирана целосно уништена.

Прочитај повеќе

Трамп го обвини Куомо за грабежите: Њујорк го искинаа на парчиња

Слободен печат

Велика Британија ја повика Кина да го повлече предлог законот за безбедност во Хонгконг

Слободен печат

Подготовки за избори: Партиите на терен, ќе се гласа на отворено

Коронавирусот го скрати животниот век во Белгија за пет месеци

МИА Агенција

Мас: Протестите во САД се разбирливи и повеќе од легитимни

МИА Агенција

Имаме капацитет да се справиме и со овој бран на болеста, смета Филипче

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борис Џонсон вознемирен од насилствата во САД

Слободен печат

До четврток ќе се донесе одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Градоначалникот на Чаир позитивен на Ковид 19

Слободен печат

На протестите во Њујорк ограбени елитни дуќани, украдени „Ролекси” во вредност од 2.3 милиони долари (ВИДЕО)

МИА Агенција

Филипче: Огромен број контакти од вкупно дијагностицираните се во рамки на десет семејства

Слободен печат

Песков: Русија ќе побара повеќе детали за поканата од Трамп за проширен самит на Г7

Слободен печат