Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Во Министерството за Европа и надворешни работи, по разговорот со Цакај, лидерот на Демократската партија Нагип Арифи, го потпишал договорот.

Тирана ја убеди и Демократската партија чиј лидер Нагип Арифи да биде дел од изборната колација на Албанците од Прешевската Долина на престојните избори во Србија.

За тоа на Фејсбук се пофали албанскиот овластен министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај.

„На Договорот за настап со заедничка избирна листа на албански политички субјекти од Прешевската Долна за парламентарните избори во Република Србија, потпишан од Партијата за демократска акција, Алтернатива за промени, Движењето за реформи во ДПА и Движењето за демократски напредок денес се приклучи и Демократската партија,напиша Цакај.

Во Министерството за Европа и надворешни работи, по разговорот со Цакај, лидерот на Демократската партија Нагип Арифи, го потпишал договорот.

„На состанокот уште еднаш ја истакнавме важноста од политичко единство и меѓупартиска соработка во одбрана на националните интереси и развојните политики воопшто“, напиша Цакај во неговиот статус во врска со средбата.

Прочитајте и...  Почина Неџмије Хоџа, сопругата на Енвер Хоџа

Договорот за создавање на заедничка кандидатска листа на албанските политички субјекти од Прешевската Долина за парламентарните избори во Република Србија во Тирана беше потпишан на 16 овој месец „откако за тоа ги убедил Цакај“.

На прес-конференција, Цакај го пофали постигнувањето на овој договор.

-Денеска албанските политички претставници на Прешевската Долина го дадоа највредниот и најзначаен пример за тоа колку партиските разлики можат да се артикулираат во рамките на еден национален став. Денешното обеднување им служи на граѓаните на Долината, но и на Албанците каде и да се,заклучи Цакај,кој по потекло е од Косово.

Кандидатската листа на партиите ќе се вика „Албанска демократска алтернатива – обединета долина“.

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат