Тинејџер јадел бургер на прославата на својот 18. роденден – еден час подоцна бил МРТОВ

Овен Кареј го славел својот 18. роденден во британскиот ланец на ресторани „Бајрон“, а додека го нарачувал бургерот, во кој една од состојките била павлака, го предупредил персоналот на неговата алергија на млечни производи.

Тие го увериле дека бургерот е прикладен за консумирање. Меѓутоа, тој добил алергиска реакција и за еден час починал.

– Починатиот го информирал персоналот за своите алергии, но никој не бил информиран за можните алергени во бургерот. Храната која ја консумирал содржела млечни производи кои му предизвикале силна анафилактичка реакција – навел патологот во пишаниот извештај.

Семејството на починатиот Кареј апелира и бара промени во законот, за во иднина да се избегнат слични ситуации.

– Ја контактиравме владата за да го променат законот за наведување на алергени на менијата во рестораните. Нашата цел е рестораните да мораат да имаат јасни информации за алергените кои ги содржат сите јадења на менито. Прехранбената индустрија мора да ја стави сигурноста на корисниците на прво место. Едноставно не е доволно да има закон кој се потпира на вербална комуникација меѓу клиентите и персоналот, поради фактот што во рестораните често многу гласно и комуникацијата е ограничена – соопштија членовите на семејството.

Прочитајте и...  Жителите на „Жданец" и „Трнодол" вечерва без вода

Ланецот „Барјон“ е еден од најпопуларните во Велика Британија со десетина локации ширум кралството.

Прочитај повеќе

Гутереш: Ако расизмот постои секаде, постои и во ОН

Слободен печат

Укинато задолжителното носење маски во Црна Гора

Слободен печат

Индија ја стигна Италија по бројот на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Г-20 издвои повеќе од 21 милијарда долари за борба против коронавирусот

Слободен печат

Минеаполис донесе забрана за задушување на лице за време на приведување

Слободен печат

Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хаос во Мексико: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притвор (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Болсонаро со закана до СЗО, над 35.000 починати од Ковид-19 во Бразил

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат