ТИМОТ ШТО ПОБЕДУВА НЕ СЕ МЕНУВА: Потпретседателот Пенс останува прв соработник на Трамп за следните избори

Американскиот претседател ќе учествува и на претседатеските избори во 2020 година, заедно со Мајк Пенс како негов кандидат за потпретседател, изјави Доналд Трамп во интервју за телевизијата Фокс њуз.

– Тој е мој многу близок човек. Тој е мој пријател, рече Трамп, забележувајќи дека Пенс „врши фантастична работа”.

Националниот конгрес на републиканската партија, на кој Трамп и Пенс треба да бидат одобрени за кандидати за претседател и потпретседател, ќе се одржи од 24 до 27 август 2020 година во Шарлот, во сојузната држава Северна Каролина.

Претседателските избори во САД ќе се оддржат на 3 ноември 2020 година.

Прочитајте и...  Спасовски: Ја чистиме калта од режимот кој за себе поставуваше мермер, а за граѓаните стиропор

Прочитај повеќе

Раперот Кање Вест шокира: Јас се кандидирам за претседател на САД (ФОТО)

Слободен печат

Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Создадени се услови за напредок со цел повисоки плати и пензии

Слободен печат

Лагард: Пандемијата на коронавирусот длабоко ќе ја промени светската економија

Слободен печат

Филипче: Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија е целосно реновирана (ФОТО)

Слободен печат

Најнеизвесните избори досега: Хрватска денеска ќе гласа за новиот парламентарен состав

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат