Тим спречи тениска класика во финалето на Ролан Гарос - Слободен печат

Тим спречи тениска класика во финалето на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ не доби шанса по втор пат во кариерата да биде актуелен шампион на сите четири Гран слем турнири. Најдобриот светски тенисер е поразен во полуфиналето кое се играше два дена од Дониник Тим и не доби шанса за нова 55. пресметка со Рафаел Надал. Австрискиот тенисер славеше со 3:2 во сетови и тоа со 6:2,3:6,7:5,5:7,7:5.

По вчерашниот прекин при 1:1 во сетови, денеска, Тим прв го зададе ударот, го доби третиот сет со 7:5 и најави дека е подготвен да го предизвика Ѓоковиќ.

Во четвриот сет, по почетните неколку брејкови од двајцата тенисери, Ѓоковиќ успеа да поведе со 4:2 но одговорот дојде многу брзо, Австриецот возврати со ри-брејк. Долгите поени редовно му припаѓаа на Доминик Тим, додека Ѓоковиќ се мачеше да го задржи својот сервис. Но и со таква игра успеа да обезбеди одлучувачки петти сет откако со 7:5 го доби четвртиот сет.

Прочитајте и...  „Балистите“ ќе навиваат против Македонија на 26 март во баражот од Лигата на нации

Тим веднаш направи брејк и поведе со 3:0, а при 4:1 во гемови, играта беше прекината поради дожд. Откако се стабилизира времето над Париз, Ѓоковиќ повторно успеа да се врати од мртвите и израмни на 5:5, но со неколку лоши сервиси му овозможи на Доминик Тим при 5:6 да направи брејк и за прв пат да се пласира во финале на Гран слем турнир, каде го очекува Рафаел Надал.

Прочитај повеќе

„Засекогаш Коби“: Бура од емоции на „Сан Сиро“! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Бруно Фернандеш доаѓа во Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Димитријевиќ блеска во Еврокупот, асистира без гледање! (ВИДЕО)

Слободен печат

И Италијанците се чудат, каде си Несторовски?

Слободен печат

Солскјер потврди: Алексис се враќа во Манчестер јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораката на Ѓоковиќ што ја напиша на камерата во чест на Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

four + seventeen =

Прочитај повеќе

Глишиќ ќе ги брани боите на Шкупи! (ФОТО)

Слободен печат

Скандинавците „хит“ во зимскиот преоден рок 2020! (ФОТО)

Слободен печат

Елмас добива нова конкуренција: Наполи го потпиша Политано

Слободен печат

Ѓоковиќ заплака кога зборуваше за Коби: Ми беше ментор и пријател (ВИДЕО)

Слободен печат

„Најки“ ги повлече производите со името на Брајант

Слободен печат

Ериксен и официјално нов фудбалер на Интер

Слободен печат