Тим се уште не може да го преболи поразот од Ѓоковиќ во Мелбурн

Австрискиот тенисер е убеден дека се наоѓа на вистинскиот пат и дека наскоро ќе освои грен слем титула.

Доминик Тим досега во кариерата три пати играше во финалињата на грен слем турнирите и сите три ги загуби. Два пати подобар од него беше Рафаел Надал и тоа на Ролан Гарос, додека во неделата загуби од Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен.

Австриецот своите неуспеси во финалињата на грен слем турнирите ги спореди со поразите на Енди Мареј.

– Енди Мареј ги загуби првите четири грен слем финалиња пред да ја освои првата титула. Надал е неверојатен на земја, Ѓоковиќ е најдобар на тврда подлога, додека Федерер и понатаму има шанси да триумфира на Вимблдон. Покрај нив тројца мора да се смета и на Александер Зверев, Стефанос Циципас и Данил Медведев – изјави Тим кој се уште не може да го преболи поразот во пет сета од Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  Боксерот Хан: Не верувам дека коронавирусот доаѓа од Кина, тоа е лага! (ВИДЕО)

– Поразите од Рафаел Надал во Париз беа убедливи, таму немав никакви шанси. Овој пат бев многу блиску. Можеше да биде поинаку, лут сум на себе бидејќи никогаш не сум бил толку блиску.

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат