Тим последен полуфиналист, подобар од Надал во четири сета

Петтиот носител го совлада Рафаел Надал во четвртфиналето на Австралија Опен со 3:1 во сетови.

Доминик Тим е последен полуфиналист на Австралија Опен откако по четири часа и 13 минути голема борба во четири сета со 7:6,7:6,4:6,7:6 го победи Рафаел Надал.
Австрискиот тенисер во полуфиналето ќе игра против Александер Зверев, и ова ќе биде прво полуфинале за него на Австралија Опен.

Во првите два сета, Надал прв доаѓаше до брејк предност, но Тим и во двата наврати успеваше да се врати во игра и во тај брејкот да ги освои и двата сета. Одличната игра и на двајцата тенисери беше главна одлика на нивниот дуел. Тим имаше повеќе среќа, но и максимално ги користеше своите шанси.

Во третиот сет, немаше ниту една шанса за брејк во првите девет гема, за потоа Надал при резултат 5:4 да ја искористи првата укажана шанса и да го освои сетот.

Прочитајте и...  „ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Четвртиот сет започна со брејк шанси за Надал, тој дури три брејк топки не успеа да реализира, по што во наредниот гем, Тим ја искористи својата шанса и дојде до брејк за водство од 2:1 во гемови.
Австриецот предноста ја чуваше се до самиот финиш кога му „се стегна“ раката и наместо да го освои сетот со 5:4, тој му дозволи на Надал да направи брејк и да ја продолжи неизвесноста која траеше се до тај брејкот.

Во него, Тим беше поуспешен, ги искористи подароците од Надал и триумфира со 8:6.
Во првото полуфинале, кое се игра утре сабајле (9.30 ч.) ќе играат Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер, додека наредниот ден, во петок, ќе играат Тим и Зверев.

Прочитајте и...  Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат