Тим: Неверојатно е што прават Ѓоковиќ и неговиот тим

Австриецот му честита на Ѓоковиќ за неверојатното постигнување, осмата титула на Австралија Опен.

Ѓоковиќ има перфектен скор на терените во Мелбурн, во осмото финале го освои освиот трофеј. Овој пат, тој беше подобар од Доминик Тим во пет сета со 6:4,4:6,2:6,6:3,6:4 за три часа и 59 минути угра.

– Честитки за Новак, ова е неверојатно постигнување. Честитки за целиот негов тим, неверојатно е тоа што го правите. Новак заедно со Рафа и со Рожер го подигна тенисот на едно нов ниво, и јас сум среќен што се натпреварувам во ова време заедно со нив. Малку ми фалеше да за победам, но се надевам дека ќе дојде и моето време – истакна Тим кој не заборави да потсети за неколкумесечната војна на Австралија со големите пожари кои беснееја низ целата држава.

Прочитајте и...  Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

– Сите видовме дека постојат поважни работи од тоа што ние го правиме. Тешко е да се види низ што помина целата држава, Австралија Опен само го одвлече вниманието во последните недели. Но, Австралија е толку убава, многу луѓе се погодени од пожарите и се надевам дека вакво нешто нема да се повтори.

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат